Czym charakteryzuje się styl francuski?

Francuski żyrandol

Co sprawia, że w danym wnętrzu możemy poczuć się jak w wyjątkowym mieszkaniu jednej z paryskich kamienic? Choć w pierwszym momencie może nam się wydawać, że Francja to przepych oraz bogata w dodatki i detale architektura, to jednak styl ten wcale nie opiera się na gromadzeniu jak największej ilości rzeczy, mebli i akcesoriów. Wręcz przeciwnie, wiele miejsc opiera się o prostotę i klasykę, wyposażonych w pojedyncze, ale wyjątkowo oryginalne akcenty. 

Styl francuski, czyli Prowansja w Twoim domu 

Francja to z jednej strony szykowny styl paryskiej mody, a z drugiej klimatyczna Prowansja, która zachwyca swoją sielskością i urokiem. Jeśli poszukujesz antycznych mebli i elementów dekoracyjnych, które przemienią Twój dom w wyjątkową przestrzeń postaw na biel, drewno i przeszklenia w meblach. Wybierając dodatki możesz pójść w bardziej zdecydowane kolory, jednak biel jest królową tych wyjątkowych wnętrz. Wśród antyków w stylu prowansalskim największą popularność zdobywają komody i kredensy, które najczęściej posiadają również witrynki, w których nabywca może prezentować kolekcję wyjątkowych kieliszków czy kryształów. Komody i etażerki często posiadają liczne elementy dekoracyjne w postaci wykończeń mebli. Poszukując antycznych elementów wyposażenia wnętrz możesz uzupełnić swoją kolekcję również o stołowe lampy z drewnianymi nóżkami. Charakterystycznym dodatkiem są w tym przypadku porcelanowe naczynia. Dzbanki, filiżanki, talerzyki — te produkty również nie tracą przez lata swoich wyjątkowych cech dekoracyjnych. 

Paryski szyk w antykach 

Nie można mówić o stylu francuskim, jeśli pod uwagę nie weźmie się produktów, które są charakterystyczne dla paryskich wnętrz i uliczek. Tutaj określenia, jakie przywodzą na myśl meble czy akcesoria, to zdecydowania szyk i elegancja. Po raz kolejny jednym z bardziej popularnych surowców staje się tutaj drewno. Nie brakuje jednak wystawnych zastaw, kryształowych żyrandoli, złotych dodatków dekoracyjnych. W tym wszystkim miejsce znajdują także dzieła sztuki współczesnych artystów. Ważne, aby znaleźć we wszystkim właściwy umiar. Jeśli w swojej kolekcji gromadzisz antyki w stylu francuskim na pewno bez problemu znajdziesz również na nie kupców. Ten wyjątkowy klimat i urok, który drzemie w meblach, akcesoriach i dekoracjach francuskich jest pożądany przez odbiorców i miłośników sztuki niezmiennie od wielu lat. Te nietypowe połączenia klasyki z nowoczesnością sprawiają, że francuski styl staje się ponadczasowy i wcale nie jest nachalny. Drogocenne antyki można łączyć we wnętrzach z nowoczesnymi elementami i wariacje te wyglądają wyjątkowo dobrze. 

Styl francuski w sztuce to połączenie klimatu wielu regionów 

Styl wnętrz czy elementów ich wyposażenia we Francji definiowany jest mocno przez zamieszkiwany region. Prowansja, Paryż, ale także Bretania, to jedne z głównych miejsc, które wykreowały oryginalny styl i klimat kopiowany na całym świecie. Jeśli poszukujesz antyków i produktów powstałych w stylu bretońskim, na pewno spotkasz się z nieco bardziej surowym i tradycyjnym aspektem produktów. Ważne znaczenie ma tutaj historia poszczególnych dzieł, dlatego liczą się antyki, które gromadzone są w domach z pokolenia na pokolenie. Trwałe i solidne meble wykonane z litego drewna, które występować mogą nawet w pojedynczych egzemplarzach to charakterystyczne elementy, które pojawiają się we francuskich wnętrzach. To również produkty, które w swoich kolekcjach chcą mieć miłośnicy antyków. Drewno ma kluczową rolę w stylu francuskim niezależnie od regionu, z którego pochodzą meble czy dodatki. Natura gra tutaj często pierwsze skrzypce. Liczy się minimalizm i prostota, choć na pierwszy rzut oka można tego nie dostrzegać poprzez pojedyncze dekoracyjne motywy pojawiające się na poszczególnych elementach. Styl francuski bardzo mocno dostrzegalny jest w antykach — dziełach sztuki, akcesoriach, a szczególnie w meblach, które tworzą niezwykły klimat wnętrz, przez co wielu odbiorców bardzo chce posiąść je na stałe do swojej prywatnej kolekcji.

Dodaj komentarz