Styl grecki wnętrz – czym się charakteryzuje?

styl grecki

Jak łatwo się domyślić, wnętrza utrzymane w stylu greckim będą odwoływać się do typowych elementów architektury Grecji, a także będą zdominowane przez typowe dla tego regionu barwy – biel i błękit. Kolory te nawiązują do sielskich, wręcz rajskich krajobrazów – błękit to niebo i morze, natomiast biel – morska fala. Jak urządzić wnętrza w stylu greckim? Na co zwrócić uwagę? Uwagę trzeba zwrócić nie tylko na kolor ścian i wyposażenia, lecz także na rodzaj mebli, a także takie dodatki jak tkaniny. Dobrze dopasowana całość podkreśli dany styl i sprawi, że zarówno domownicy, jak i goście poczują we wnętrzu grecki klimat.

Podstawowe trendy w stylu greckim

Oczywiście, urządzając pomieszczenia w stylu greckim, trzeba mieć na uwadze, że nie jest on jednorodny. W ramach tego jednego stylu można wyodrębnić bowiem trend:

  • historyzujący, który czerpie przede wszystkim z mitologii, sztuki i architektury,
  • wyspiarski – czyli styl grecki w wydaniu rustykalnym.

Warto też pamiętać, że istnieje kilka podstawowych wyznaczników, z którymi można się kierować, by wprowadzić do domu czy mieszkania nieco Grecji.

Odpowiednie przesłony okienne

Aranżując pomieszczenia – również w stylu greckim – trzeba zawsze pamiętać też o tym, by były one jak najbardziej funkcjonalne. Jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o przesłony okienne, będą rolety rzymskie – pozwolą osłonić przed nadmiernym światłem słonecznym, zapewnią prywatność, a do tego stylowo się prezentują. Aby wnieść odrobinę ateńskiego klimatu, warto wybrać rolety w odcieniach granatu, błękitu, bieli, a także wybrać materiały, które będą zdobione typowymi dla Grecji motywami, takimi jak liście akantu, lwie głowy czy typowa dla tego regionu ornamentyka.

Meble w stylu greckim

Drewno, wiklina czy trawa morska to surowce, z których powinny być wyprodukowane meble do wnętrz w stylu greckim. Charakteryzują się one naturalnym pięknem, dają wrażenie przytulności. Meble będą zazwyczaj miały jasne barwy – biel będzie tu najodpowiedniejsza. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, warto w jadalni postawić typowe dla greckiego krajobrazu niebieski krzesła. Dobrym wyborem do salonu będzie np. z kolei biały stolik kawowy z miejscem na rattanowe kosze. W sypialni z kolei można umieścić takie szafki nocne.

Dodatki w greckim stylu – tkaniny i ceramika

Aby styl grecki dominował we wnętrzu, a nie stanowił zaledwie delikatny dodatek, należy dobrać też odpowiednie dodatki. Uwagę warto zwrócić chociażby na tkaniny na poduszki dekoracyjne. Warto postawić na naturalne materiały w biało-niebieski pasy, kratę lub charakterystyczną dla regionu śródziemnomorskiego mozaikę. W takich barwach może tez być chociażby obrus na stole jadalnianym. Również klosze lamp czy wazony mogą być utrzymane w charakterystycznym błękicie. Na kanapie warto też rozrzucić błękitny koc. Wprowadzając styl grecki do sypialni, trzeba przede wszystkim pamiętać o pościeli – tu również najbardziej pożądane będą odcienie niebieskiego i charakterystyczne wzory. Można wybrać chociażby granatowo-białą pościel, która dodatkowo powinna być lekka i przewiewna.

Dodatkami, które dodadzą wnętrzom greckiego charakteru będą też ceramiczne mise, patery. Tutaj też najlepiej jest postawić na połączenie bieli i granatu. Również w takich barwach powinna być utrzymana zastawa stołowa. Co więcej, w kuchni na jednej ze ścian warto położyć płytki z charakterystycznymi wzorami, a w salonie zawiesić obraz przedstawiający grecki krajobraz.

Nawiązanie do antycznej sztuki

Wybierając do wnętrz styl grecki, można też zainteresować się jego nieco bardziej pretensjonalną odmianą – meble i dodatki będą tu nawiązywać do antyku, olśniewać bogatymi zdobieniami, takimi jak chociażby rzeźbienia czy złocenia. W takich greckich wnętrzach nie zabraknie też rzeźb, a także dodatków, które razem mogą stwarzać wrażenie przepychu. Wazony nie będą proste i stonowane, wręcz przeciwnie – wyszukane, z charakterystycznymi greckimi ornamentami. Co więcej wnętrza nawiązujące do trendu historyzującego będą charakteryzowały się zastosowaniem naturalnych surowców, takich jak chociażby biały marmur na ścianach, drewniane schody czy ceramiczne płytki na podłodze. Na tę odmianę stylu greckiego we wnętrzach zdecydują się przede wszystkim osoby ceniące nieco bardziej klasyczne i eleganckie rozwiązania.

Greckie wyspy przeniesione do wnętrz

Wydanie rustykalne stylu greckiego nie będzie przyćmiewało monumentalnością, rzeźbami i nawiązaniami do antycznej kultury i sztuki. Wręcz przeciwnie – dominować w nim będzie prostota i sielskość. Oczywiście wśród barw dominować będzie stale niebieski i biały, natomiast inne mogą być materiału użyte do wykończenia podłogi czy ścian. Przy oknach warto też zawiesić drewniane okiennice, które jak żaden inny detal podkreślą sielskość danego domu. Meble powinny być drewniane, podobnie jak schody czy podłogi. W takich wnętrzach również można zastosować marmur, np. w kuchni jako blat. Nie będzie wtedy świadczył o przepychu, lecz o zamiłowaniu do trwałości i solidności. W takich wnętrzach ważne jest też jak najbardziej funkcjonalne wykorzystanie wszystkich zakamarków – półki, schowki odpowiednio wygospodarowane pozwolą przechować wszystkie drobiazgi. Rustykalne greckie wnętrza będą z pewnością ciepłe, przytulne i po prostu – domowe.

Dodaj komentarz