Styl klasyczny wnętrz – czym się charakteryzuje?

Wnętrza klasyczne wcale nie wyszły z mody i nie ustąpiły miejsca wnętrzom w stylu minimalistycznym – wręcz przeciwnie. Cieszą się dużym uznaniem, a styl klasyczny jest chętnie wybierany przez osoby zajmujące się aranżacją wnętrz. Tym, co przede wszystkim go cechuje jest ponadczasowość, estetyka, harmonia, a także funkcjonalność. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu klasycznym?

Styl klasyczny – zakotwiczony w kulturze europejskiej

Styl klasyczny wywodzi się już ze starożytnego Rzymu i starożytnej Grecji, skąd przejęliśmy do dziś stosowane wzornictwo i motywy. Na rozwój tego stylu wpłynął też znacząco klasycyzm. W dzisiejszych aranżacjach ma on swoje odbicie między innymi w łukowych ścianach. Na dzisiejszy styl klasyczny bez wątpienia wpłynął też dawny styl dworkowy – można go odnaleźć w aranżacjach wnętrz inspirowanych wystrojem dawnych polskich dworków. Odbicie w ówczesnym stylu klasycznym ma też biedermeier, XIX-wieczny styl mieszczański. Typowe dla niego meble z giętego drewna, a także tkaniny w kwiatowy wzór. Kolejnym, który wpłynął na ukształtowanie stylu klasycznego, jest styl angielski. Ten z kolei charakteryzuje się cięższymi, ciemniejszymi meblami, a także eleganckimi materiałami stanowiącymi obicie np. sof czy krzeseł.

Styl klasyczny – podstawowe cechy

Bez względu na to, do którego z wyżej wymienionych stylów będzie nawiązywał te, na podstawie którego urządzimy wnętrza, trzeba pamiętać, że ogólnie styl klasyczny wyróżnia się kilkoma podstawowymi cechami. Zaliczyć do nich można:

  • powiązanie ze sobą wszystkich elementów stanowiących o wystroju wnętrza, np. zaokrąglone elementy w meblach, zastosowanie takie kształtu tez na podłodze czy suficie,
  • zasadę symetrii – ustawienie np. mebli powinno być symetryczne względem siebie,
  • stonowana kolorystyka – dominują np. brązy, beże, kremy, szarości, a także ciemniejsze – jak bordo czy zielenie,
  • harmonia i umiar – unikać należy nadmiaru mebli i dekoracji, by nie popsuć końcowego efektu.

Naturalne materiały – najlepsze dla stylu klasycznego

Wystrój wnętrz w stylu klasycznym powinien być oparty na materiałach pochodzenia naturalnego. Drewno i kamień wręcz muszą być obecne we wnętrzach zaaranżowanych w stylu klasycznym. Drewniane mogą być nie tylko meble, lecz także podłogi czy ściany. Warto pamiętać, że drewno powinno być jak najlepszego gatunku. Kamień z kolei można wykorzystać zarówno na podłodze, jak i na ścianach jako element dekoracyjny. Co więcej, mogą być wykonane z niego oprawy kominków, blaty, parapety. Marmur i granit będzie tym rodzajem kamienia, który będzie najtrwalszy i najodpowiedniejszy do takiego stylu. Warto też w tak zaaranżowanych wnętrzach umieścić elementy wykonane ze skóry – dobrym wyborem będzie np. skórzana sofa czy fotele z takiego naturalnego materiału. Co jeszcze dobrze sprawdzi się we wnętrzach w stylu klasycznym? Na pewno warto zainwestować w wysokiej jakości wełniane dywany. Elementy dekoracyjne mogą być z kolei wykonane z mosiądzu czy metali szlachetnych, a także z tkanin takich jak chociażby jedwab.

Meble w stylu klasycznym

Jednym z lepszych wyborów, jeśli chodzi o meble, które dobrze pasują do tego stylu, są antyki. Meble takie wyróżniają się ciekawymi formami, zdobieniami, rzeźbieniami. Wykonane są z najlepszych materiałów, a przy tym są unikatowe. Takie meble podkreślą elegancję pomieszczenia, będą też stanowiły dominujący jego punkt. Do takich mebli można też dobrać odpowiednie zdobienie sufitu – może być on zdobiony np. listwami czy rozetami.

Styl klasyczny to nie nuda

Zwykło się uważać, że styl klasyczny jest mało ciekawy. Nic bardziej mylnego – odpowiednio dobrane dodatki, spójność kolorystyczna, ustawienie mebli zabytkowych sprawi, że wnętrze będzie jedyne w swoim rodzaju. Należy oczywiście pamiętać o zasadzie równowagi i umiaru – za dużo mebli i dekoracji sprawi, że dom będzie przypominał muzeum. Przy każdej aranżacji trzeba też pamiętać, by wszystkie element wystroju powinny odpowiadać potrzebom domowników i być nie tylko piękne, lecz także – funkcjonalne.

Dodaj komentarz