Gotyckie wnętrza – czym się charakteryzują?

styl gotycki

Gotyckie wnętrza — czym się charakteryzują?

Wysokie i obszerne otwory okienne, liczne witraże, dominacja kamienia i cegły, wysokie filary — tak wyglądały podstawy, które składały się na budowane w stylu gotyckim świątynie i miejsca sakralne. Czy podobne elementy również charakteryzują wnętrza tworzone zgodnie z gotyckim nurtem? Światło gra tutaj niewątpliwie pierwsze skrzypce — nie tylko to naturalne, ale również to wydobywane z eleganckich żyrandoli i kinkietów licznie montowanych na ścianach domów i mieszkań. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzują się gotyckie wnętrza.

Kolory gotyckich wnętrz — dominacja ciemnych barw

Odwiedzając gotyckie przestrzeni można odnieść wrażenie, że urządzane one były w zgodzie z pewną harmonią — skoro dużo światła wpadało do pomieszczeń, dzięki obszernych oknom i witrażom, to można było pozwolić sobie na ciemniejsze elementy wyposażenia wnętrze, ciemne kolory tapicerki mebli i dodatków. Do dziś styl gotycki właśnie w taki sposób wkrada się do mieszkań i domów. Czarna lub granatowa tapicerka sofy czy fotela może być jednak przełamana kontrastowymi czerwonymi, lub fioletowymi poduszkami. Nikt nie powinien więc bać się łączenia kolorów decydując się na ten właśnie styl we wnętrzach. 

Posiadasz dużą przestrzeń w domu? Styl gotycki świetnie się w nim sprawdzi

Ze względu na ciemne i intensywne kolory panujące we wnętrzach gotycki warto wykorzystywać ten styl wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest obszerna, miejsca na różne meble i dodatki dużo, a sufity są wysokie, podobnie jak okna, wpuszczające do środka znaczną ilość światła. Świetnie sprawdzi się również w miejscach ze wbudowanymi kominkami — to jeden z bardziej charakterystycznych elementów tego kierunku. Kluczową rolę grają tu również dodatki. W tym wypadku antyki świetnie wyglądać będą na ścianach, sufitach i podłodze. Skoro tak dużą uwagę w gotyku kładzie się na oświetlenie pomieszczeń, to warto postawić na stylowe i bogate żyrandole i lampy. Wszystkie posiadają liczne zdobienia i dodatki. Powstają często z kutego żelaza, są więc nie tylko stylowe, ale i ponadczasowe, bo potrafią przetrwać w nienaruszonym stanie długie stulecia. Świetnym elementem antycznym będzie rozłożysty żyrandol z żarówkami imitującymi świeczki. Szerokie ramiona lamp nadają się do przestronnych i wysokich wnętrz. Chcesz urządzić sypialnię w stylu gotyckim? Jej kluczowym elementem będzie niewątpliwie łóżko z baldachimem bądź zagłówkiem. W miejscu jadalnianym krzesła powinny mieć wysokie, obite oparcia, zaś komody w salonie mogą przybierać historyczne kształty i zdobienia. Styl gotycki to dbałość o detale i to nie tylko w postaci dodatków, ale również przemyślanych wykończeń mebli i akcesoriów.

Każdy mebel to osobna historia

Przekraczając próg gotyckiego wnętrza możemy mieć pewność, że każdy element przykuje naszą uwagę. Antyczne meble, lampy, obrazy — każdy z nich opowiada inną historię i nie ma wątpliwości, że goście zatrzymają się przy każdym elemencie wyposażenia wnętrza, aby poznać jego historię. W przypadku antyków gotycki, we wnętrzach nie może zabraknąć również dużych luster, które podobnie jak oświetlenie, mają jeszcze mocniej powiększyć optycznie przestrzeń i nadać równowagi dla ciemnej kolorystyki pomieszczeń. 

Kolorowe tkaniny, jako najlepsze formy dekoracji 

To one grają tutaj pierwsze skrzypce w każdym elemencie dekoracyjnym budującym wnętrze. Szczególnie gdy w grę wchodzą osłony okienne. Montaż rolet czy żaluzji w gotyckim wnętrzu mógłby być dużą pomyłką. To ciężkie, długie i aksamitne zasłony powinny zwisać z okien. Mięsiste faktury z dodatkiem złota lub srebra — pokrycia materiałowe mogą łączyć się z takimi elementami dekoracyjnymi jak poduszki, czy poszycia mebli. Kolor, faktura i brak ograniczenia w łączeniu ich ze sobą — to główne wytyczne w wyposażeniu gotyckich wnętrz. 

Jeśli posiadasz obszerne przestrzenie w swoim domu czy mieszkaniu, styl gotycki jest właśnie dla Ciebie. Urządzając wnętrza w ten sposób nie musisz martwić się o to, gdzie postawisz swoje ulubione antyki — lampy, zegary, lustra cy dzieła sztuki. Będą one świetnie uzupełniać poszczególne pokoje.

Dodaj komentarz