Jaką podłogę dobrać do zabytkowego wnętrza?

salon

W twoich pomieszczeniach dominuje styl klasyczny? Wnętrza wypełnione są antycznymi meblami i dekoracjami? Aby nie zepsuć efektu, musisz dobrać też odpowiednią podłogę. Oprócz tradycyjnych rozwiązań warto poznać te mniej znane, jednak zaskakujące rezultatem. Jaki materiał na podłogi wybrać? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Drewno – niezastąpione i nadające klimaty

Nikogo nie powinno dziwić, że najlepsza do wnętrz zabytkowych będzie podłoga drewniana. Jak żadna inna podkreśli wyjątkowość pomieszczenia, nada mu charakterystycznego klimatu. Można chociażby zastosować znany wzór jodełkę. Parkiet taki może być też ułożony w geometryczny wzór – prostokąt, koło, elipsę. Często w środku widać rozetę. W takich wnętrzach można też wykorzystać deskę podłogową – efekt będzie prostszy niż od wspomnianych wyżej parkietów, jednak będzie również dobrze współgrał z klasycznym charakterem wnętrza. Na uwagę zasługuje jej prosty kształt, dzięki któremu będzie dobrze pasował do wszelkich pomieszczeń.

Drewnopodobne płytki – doskonała imitacja drewna

Płytki drewnopodobne imitują drewno zarówno kolorem, jak i fakturą. W ten sposób zazwyczaj trudno odróżnić je od prawdziwego drewna. Zdecydować można się na płytki na bazie traktory lub szkliwionego gresu. Na rynku można wybierać spośród wielu modeli i kolorów, dzięki czemu możliwe jest dobranie płytki drewnopodobnej doskonale pasującej do danego wnętrza. W pomieszczeniu takim jak łazienka warto zastosować płytki o właściwościach wodoodpornych i antypoślizgowych.

Posadzka żywiczna podkreśli zabytkowe wnętrze

To kolejny pomysł na podłogę pasującą do antycznego wnętrza. Posadzka żywiczna może być w wersji zarówno połyskującej, jak i półmatowej lub matowej. Można zdecydować się na dowolny kolor, w zależności od chociażby dodatków dominujących w pomieszczeniu. Można zdecydować się również na opcję, która imituje marmur. Posadzka taka sprawia, że podłoga jest całkowicie gładka, przypomina wręcz lodową taflę. Zabytkowe meble będą na niej prezentować się wyjątkowo. Takie niezwykle estetyczne rozwiązanie wyeksponuje dokładnie to, co we wnętrzu najlepsze – czyli antyczne przedmioty. Posadzka żywiczna cechuje się jednak nie tylko swoją estetyką. To też rozwiązanie bardzo funkcjonalne – łatwo utrzymać ją w czystości, a także jest bardzo wytrzymała.

Marmur – klasyka sama w sobie

To kolejny materiał, który idealnie wpisze się w zabytkowe wnętrza. Marmur to synonim trwałości, piękna, ponadczasowości, uniwersalności. Wykładając podłogę takim surowcem, można mieć pewność, że wszelkie zabytkowe meble i dodatki będą doskonale z nim korespondowały. W ten sposób można uzyskać bardzo stylowe wnętrze. Decydując się na marmur na podłogę do łazienki, trzeba pamiętać, by poddać go wcześniejszej impregnacji. Istotne jest również to, że materiał ten można poddać renowacji, zeszlifowując jego powierzchnię.

Dodaj komentarz