Styl renesansowy wnętrz – czym się charakteryzuje?

Meble antyki stylowe - Stare kredensy i szafy antyczne - Stary kredens antyczny pomocnik na lwich łapach Neorenesans • Sklep z antykami online Rokaj Antyki

Renesans we wnętrzach godzi ze sobą jednocześnie bogate zdobienia, a z drugiej strony skromne umeblowanie. W pomieszczeniach znajduje się niewiele elementów, za to każdy z nich to wyjątkowy w swoim rodzaju produkt. Masywne meble nie potrzebowały towarzystwa wielu dodatków. Renesansowe antyki są coraz rzadziej spotykane i ciężko je wyśledzić w kolekcjach. Z tego względu ich ceny osiągają wysokie wartości i każdy chce mieć, choć element z nich w swoich zbiorach.

Typowe meble dla epoki renesansu

Kluczowym i charakterystycznym motywem antycznych dla tej epoki jest skrzynia. Na jej podstawie tworzone były różne elementy, meble, choć nie brakowało nowych form, które swoje początku biorą właśnie w renesansie. Bardzo popularna stała się skrzynia posagowa — jej nazwa wynika z formy, w jakiej była przekazywana. Najczęściej stawała się bowiem prezentem ślubnym. To mebel, który służył zarówno do siedzenia, jak i przechowywania odzieży. Charakterystycznymi meblami epoki były również ozdobne kredensy i krzesła z wieloma parami nóg. Każdy element posiadał liczne i bogate zdobienia, precyzyjnie tworzone ornamenty. Same zaś meble były masywne i stanowiły kluczowy element każdego pomieszczenia. Dekoracyjną formą mebli były również witryny, przeszkolone na całej długości, z licznymi zdobieniami na ramach. Heban, drewno orzechowe oraz grusza to najpopularniejsze gatunki drzew, z których wykonane są antyczne meble z epoki renesansu.

Dodatki, które dopełniają wnętrz renesansowych

Choć to meble stanowiły główny punkt pomieszczeń, nie brakuje w kolekcjach antycznych dodatków pochodzących z czasów renesansu. Na łóżkach i fotelach charakterystycznym dodatkiem są aksamitne poduszki. To okres czasu, w którym mocną uwagę zwrócono w stronę rzeźb, rysunków i obrazów. Malowane freski licznie pojawiały się na ścianach wnętrz. Warto zwrócić uwagę na to, że ilość mebli w pomieszczeniach urządzanych w stylu renesansowym powinna być niewielka, ale ściany warto uzupełnić bogatą kolekcją obrazów i malunków. W całym pomieszczeniu dzięki temu panować będzie harmonia charakterystyczna dla czasów tej właśnie epoki. 

Naturalne wykończenia podłóg i sufitów

Wyjątkową formą renesansowych dekoracji wnętrz jest zwrócenie szczególnej uwagi na wykończenia sufitów i podłóg. Renesansowi twórcy mocno skupiali się na detalach, o których nie zapomnieli również w tych kwestiach. W tym wypadku możesz postawić na naturę. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku wykorzystać możesz naturalne sposoby wykończeń, na jakie stawiano w renesansie. Drewno było w cenie, a i dzisiaj taka forma dekoracji będzie zawsze dobrze wyglądać. Natura ma swoje szczególne miejsce we wnętrzach. Orzech, dąb, grab — to rodzaj drzew, które w renesansowych wnętrzach gościły na co dzień. 

Oświetlenie, jako istotny element wnętrza

Podobnie, jak w gotyckich wnętrzach, również i renesans stawiał na mocne akcenty oświetleniowe. Jeśli więc swoją przestrzeń chcesz wzbogacić o antyczne produkty z epoki renesansu, postaw na obszerne żyrandole, które umieścisz w centralnej części sufitu. Lampy zwisające z sufitu imitujące świece to kolejny element oświetlania, który mocno nawiązuje do renesansu. Duże przestrzenie wymagają dobrego oświetlenia, dlatego w temacie tych dodatków, nigdy nie przesadzisz z wielkością elementów. 

Dopracowane dodatki i jednolite kolory — renesans we wnętrzach to harmonia i sztuka dopasowania do siebie elementów

Brązy, naturalne kolory z dodatkami srebra czy złota — renesansowe przestrzenie były synonimem harmonii i uporządkowania. Niewielka ilość mebli uzupełniona przez wyjątkowe dodatki w postaci rzeźb i obrazów, bogatych zdobień ścian i sufitów. Wchodząc do renesansowego wnętrza ma się wrażenie, że nic nie jest w nim z powodu przypadku, zaś każdy detal to dopracowany i przemyślany element. Poszukując antyków z tej epoki postaw na masywne zdobione meble, wyjątkowe dzieła sztuki i nieskromne produkty oświetleniowe. Wzbogacając swoją kolekcję o renesansowe dodatki możesz mieć pewność, że znacznie zyska ona na swojej wartości.

Dodaj komentarz