PROMOCJA WWW   |   -10%

MUZEALNEJ KLASY ZEGAR KOMINKOWY BOULLE – CHRONOS – BRĄZY – XIX w. (wzór XVIII w.)

 

Obiekt klasy muzealnej.

Powstały w I połowie XIX wieku, niemal metrowej wysokości zegar kominkowy – tzw. kartel Boulle (czyli kominkowy zegar kartelowy, wykonany w technice i stylu Boulle).

Styl Boulle, będącym najdroższym stylem ebenistycznym w historii, swą nazwę wziął od nazwiska jego twórcy, którym był  premier ébéniste du Roi  dworu “Króla Słońce” Ludwika XIV – Andre Charles Boulle (1642-1732). Jego oszałamiające dzieła, są zgodnie uznawane przez ekspertów i koneserów, za najwybitniejsze osiągnięcie w historii meblarstwa. Ich wspólną, charakterystyczną i najbardziej rozpoznawalną cechą, jest niezwykle skomplikowany, pracochłonny i kosztowny ornament floralno-geometryczny, inkrustowany elementami z brązu, kości słoniowej, masy perłowej oraz szylkretu. Każde z jego dzieł, już w epoce kosztowało fortunę, w związku z czym, na ich zamówienie i  zakup mogli sobie pozwolić wyłącznie władcy oraz najbogatsi notable ówczesnej Europy.

Oferowany tu zegar powstał około 100 lat później – w I połowie wieku XIX, jednakże ścisle według wzoru XVIII-wiecznego, zachowując przy tym wszelkie charkaterystyczne dla stylu Boulle, mistrzowsko wykonane detale zdobnicze.

Pomimo upływu circa 200 lat – zegar prezentuje się tak, jakby opuścił warsztat mistrzowski kilka lat temu.

Zachwyca wyjątkowo bogate zdobienie skomplikowanym, charakterystycznym dla stylu Boulle ornamentem, wykonanym w całości w pracochłonnej technice inkrustacji metalem.

W technice tej dekorowana jest nawet wewnętrzna strona drzwiczek oraz tzw. podłoga wnętrza zegara, co zdarza się rzadko.

Dodatkowo, zegar zdobiony jest licznymi, ekspresyjnymi okuciami oraz metalowymi gałązkami oliwnymi i figurą zrywającego się do lotu ptaka poniżej tarczy cyferblatu.

Na szczególną uwagę zasługuje wspaniałe i efektowne zwieńczenie zegara – okazała, bardzo wysokiej klasy artystycznej rzeźba, przedstawiająca personifikację Czasu w postaci uskrzydlonego boga Chronosa, siedzącego na globie ziemskim, dzierżącego kosę, będącą tu oczywistym memento mori – przypomnieniem, symbolem nieuchronności przemijania czasu oraz kruchości ludzkiego życia.

Wszystkie okucia oraz figury (w tym rzeźba wieńcząca) –  to wysokiej klasy, starannie cyzelowane brązy złocone ogniowo.

Całości dopełniają efektownie przeszklone boki i front zegara, osobne porcelanowe płytki każdej z godzin na cyferblacie, oraz piękne, tzw. słoneczne wahadło.

 

Wyjątkowo efektowny i prestiżowy obiekt klasy muzealnej.

Zdjęcia nie oddają nawet ułamkowo wrażenia, jakie zegar wywiera w naturze.

Kompletny kartel Boulle tej klasy i gabarytów, zachowany w nienagannym stanie, dostępny jest w handlu antykwarycznym sporadycznie.

Ten niezwykły, około 200-letni zegar, szczególnie pięknie i dostojnie zaprezentuje się w salonie, bibliotece lub gabinecie.

Polecamy do najlepszych wnętrz  oraz jako znakomitą inwestycję.

StylBoulle
KlasyfikacjaAntyk - Przedmiot Oryginalny
Czas powstaniaI połowa XIX w.
Miejsce powstaniaFrancja
MateriałDrewno / brąz złocony ogniowo / szkło
WymiaryWys./Szer./Głęb.: 90 / 47 / 20 cm
KompletTak
Stan przedmiotuZnakomity. Po profesjonalnej konserwacji zachowawczej i przeglądzie zegarmistrzowskim. W pełni funkcjonalny.
UszkodzeniaBrak
CertyfikatTAK - Certyfikat Autentyczności
GwarancjaTAK - Gwarancja Legalności Pochodzenia
DostawaPromocja www | DOSTAWA GRATIS
Cena promocyjna25 000  22 500 
LokalizacjaMagazyn Centralny (Polska)
DostępnośćNatychmiast