PROMOCJA WWW   |   -10%

MUZEALNEJ KLASY ZEGAR WISZĄCY – tzw. KARTEL BOULLE NA KONSOLI – I ćw. XVIII w. (1720-1730 r.)

 

Obiekt klasy muzealnej.

Sygnowany, powstały w latach 1720-1730, niemal metrowej wysokości zegar wiszący najefektowniejszego typu – tzw. kartel Boulle (czyli zegar stojący umieszczony na wiszącej konsoli ściennej, wykonany w technice i stylu Boulle).

Co do zasady – jest to oczywiście zegar wiszący, jednakże zdecydowanie warto zauważyć iż po zestawieniu z konsoli – otrzymujemy wspaniały zegar kominkowy.

Styl Boulle, będącym najdroższym stylem ebenistycznym w historii, swą nazwę wziął od nazwiska jego twórcy, którym był  premier ébéniste du Roi  dworu “Króla Słońce” Ludwika XIV – Andre Charles Boulle (1642-1732). Jego oszałamiające dzieła, są zgodnie uznawane przez ekspertów i koneserów, za najwybitniejsze osiągnięcie w historii meblarstwa. Ich wspólną, charakterystyczną i najbardziej rozpoznawalną cechą, jest niezwykle skomplikowany, pracochłonny i kosztowny ornament floralno-geometryczny, inkrustowany elementami z brązu, kości słoniowej, masy perłowej oraz szylkretu. Każde z jego dzieł, już w epoce kosztowało fortunę, w związku z czym, na ich zamówienie i  zakup mogli sobie pozwolić wyłącznie władcy oraz najbogatsi notable ówczesnej Europy.

Nasz zegar posiada obudowę i konsolę w kolorze szylkretowym, kunsztownie zdobioną najrzadszą i najefektowniejszą – wielokolorową markieterią.

Pomimo upływu circa 300 lat – zegar prezentuje się tak, jakby opuścił warsztat mistrzowski kilka lat temu.

Na niezwykłą całość, składają się inkrustacje z wycinanego w skomplikowany ornament mosiądzu, masy perłowej, zielonych i czerwonych elemetów ozdobnych oraz najwyższej klasy, cyzelowanych i złoconych ogniowo okuć (w tym figuralnych) z brązu.

Poniżej cyferblatu znajduje się znakomitej klasy, niezwykle efektowna para rokokowych putt, z których jedno trzyma w ręku klepsydrę (nawiązanie do ciągłego, niemożliwego do zatrzymania upływu czasu).

Centralnie poniżej pary putt – umieszczona jest piękna, inkrustowana masą pełową tzw. kratka regencyjna – “sztandarowy” ornament charakterystyczny dla sztuki europejskiej I połowy XVIII wieku.

Zwieńczeniem zegara jest efektowna figura chłopca, w charakterystycznym dla epoki, beztroskim, wręcz sielankowym ujęciu.

Zegar jest dwukrotnie sygnowany “Gilbert a Paris” – napisem na porcelanowym szyldziku umieszczonym poniżej cyferblatu oraz dużym, ozdobnym grawerunkiem na płycie zewnętrznej mechanizmu.

 

Wyjątkowo efektowny i prestiżowy obiekt klasy muzealnej.

Zdjęcia nie oddają nawet ułamkowo wrażenia, jakie zegar wywiera w naturze.

Kompletny kartel Boulle z I ćwierci XVIII wieku, tej klasy i gabarytów, zachowany w nienagannym stanie, dostępny jest w handlu antykwarycznym sporadycznie.

Ten niezwykły, około 300-letni zegar, szczególnie pięknie i dostojnie zaprezentuje się w salonie, bibliotece lub gabinecie.

Polecamy do najlepszych wnętrz  oraz jako znakomitą inwestycję.

StylBoulle
KlasyfikacjaAntyk - Przedmiot Oryginalny
Czas powstaniaok. 1720- 1730 r.
Miejsce powstaniaFrancja
Krąg artystycznyParyż / sygnowany "Gilbert a Paris"
MateriałDrewno / metal / szylkret / masa pełowa / szkło
WymiaryWys./Szer./Głęb. całości : 95/36/16 cm | [ ZEGAR : 72/35/16 cm ] + [ KONSOLA : 23/36/16 cm ]
KompletTak
Stan przedmiotuZnakomity. Po profesjonalnej konserwacji zachowawczej i przeglądzie zegarmistrzowskim. W pełni funkcjonalny.
UszkodzeniaBrak
CertyfikatTAK - Certyfikat Autentyczności
GwarancjaTAK - Gwarancja Legalności Pochodzenia
DostawaPromocja www | DOSTAWA GRATIS
Cena promocyjna32 000  28 800 
LokalizacjaMagazyn Centralny (Polska)
DostępnośćNatychmiast

Przedmiot sprzedany